O nejrůznějších metodách úspor energie se píše na každém kroku a není divu, během posledních řekněme deseti let se náklady na vytápění a svícení tak zvýšily, že šetrný investor zpozorní. Dá se na něčem ještě ušetřit? Samozřejmě že ano. Lidé na to také slyší a přesvědčit se lze na vlastní pohled - zateplení domů probíhá od jara do podzimu na celé řadě staveb, stejně tak výměna oken, zateplení nebo výměna střech, izolace základů (ano, i to pomůže v lepším tepelném komfortu). Kolik tedy může na svých složenkách člověk v uvozovkách škrtnout? Někteří odborníci mluví až o sedmdesáti procentech.
Zateplení budov
Jednou z nejčastějších investic v oblasti snižování následných nákladů za energie je zateplování budov. Je jasné, že velká většina českých nemovitostí byla stavěna v době, kdy byl stavební materiál vzácnější a dražší, než tehdejší náklady na topení. Situace se nicméně poněkud otočila a zatímco náklady na energie rostou, komplexní zateplení se cenami začíná dostávat na dosah každému majiteli domu. A výsledek? Stěny se zvýšeným tepelným odporem a nová estetická hodnota objektu s moderními minerálními fasádami a kvalitním nátěrem. Sen každého investora.
Jak jsme napsali v jednom z předchozích článků "Několik dílčích rad při zateplování fasádním polystyrenem", zateplování je proces, ve kterém může nastat řada chyb a zejména ve snaze celý projekt dotlačit náklady na samotné minimum může dojít k fatálním přehmatům ve volbě stavební firmy, materiálu a technologií. Je prokazatelné, že kompletní systémy zateplení od předních výrobců na trhu a zejména pečlivé dodržení technologických postupů jsou jedinou zárukou skutečné návratnosti investic, zvýšení hodnoty celého objektu, a vůbec spokojeného života.
Izolace základů, sanace omítek
Nepěknou vlastností zejména starších staveb, je poměrně velký problém se vzlínáním podzemní vody do základů, soklu, fasád a vnitřních omítek. Nejen že dochází k destrukci stavebních materiálů, znehodnocení omítek a maleb, ale i ke zhoršení tepelného komfortu uvnitř budov. Vlhké sklepy a chodby, vlhké omítky v bytě, všechno vyžaduje dodatečné náklady na větrání, vysoušení a topení, někdy i na odstranění plísní. Izolace základů (nejčastěji nopovou fólií, ale i podbouráváním, podřezáním a instalací nepropustných vrstev do základů) je tedy další z investic, kterou především snižujeme finanční náročnost údržby a používání domu do budoucna. V případě, že izolace základů z nějakého důvodu není možná, je potřeba přistoupit k vytvoření sanačních omítek, které stavební materiály odvětrají a zabraňují destruktivnímu působení solí.
Výměna oken
Je potřeba kvůli vyššímu tepelnému komfortu vyměnit okna? Tedy zejména stará špaletová okna za nová plastová s izolačním dvojsklem? Názory se poměrně různí a výrobci plastových oken samozřejmě hájí svoje podnikání. Pravda bude z velké části spíš na jejich straně, přesto je ale potřeba říci, že i stará okna, pokud dobře přiléhají a v péči o ně jste nevynechali nějaké to desetiletí, mohou tepelný i hlukový izolační komfort plnit stále velice dobře. Stará špaletová okna, kterým se někdy podle dřevěného ostění říká také "kastlová" by při dobrém přiléhání oken k rámu měla izolovat stejně dobře, jako moderní technologie, a při použití správných skel by měla poskytovat i dostatečnou hlukovou izolaci. Špaletová okna v perfektní kondici nicméně nenajdete zrovna na každém domě, takže jedním z prvků zateplení, dokonce jedním z nejjednodušších a nejlevnějších, je právě výměna oken za plastová.
Zateplení nebo výměna krovu
Konstrukce střechy, krov a stará střešní krytina jsou dnes u rodinných nebo i činžovních domů jedním velkým oknem otevřeným do nebe, pokud jde o úniky tepla. Stropní konstrukce bytů v nejvyšším patře vždycky byla zdrojem tepelných ztrát, i když se pro obložení stropu ze strany půdy používaly speciální nepálené izolační cihly, a v případě řady domů i obyčejné seno. Pamětníci ale také dosvědčí, že střešní krytinu firma, která ji položila, pravidelně chodila kontrolovat, zbavovat nánosů prachu a přeskládávat tak, aby byly vykryty vzniklé netěsnosti. Posledních 50 let se toto samozřejmě nedělo a tak vidíte na starých domech směs více druhů tašek, které často nemají ani identický tvar, a při pohledu z půdy se leckdy netěsnostmi podíváte až na ulici.
Vybudování nového krovu a položení nové střešní krytiny tak nezřídka doprovází natažení paropropustné fólie pod taškami (ano, i toto je zateplení, bránící volnému pohybu vzduchu a přenosu tepla), nebo přímo zateplení krovu minerálními rohožemi. Nemalá investice je potřeba samozřejmě pořádně uvážit a ke správnému rozhodnutí může vést například i snímkování objektu termokamerou, o kterém jsme psali v jednom z předchozích článků - Zateplování a použití termovize.
Pořízení šetrnějšího zdroje tepla
Navzdory masivní podpoře tepelných čerpadel vychází nejlevněji na provoz kvalitní plynový kotel. Počítá se s jeho údržbou, cenou vyrobeného tepla a životností zařízení. Tepelná čerpadla zpravidla zejména v oblasti životnosti poněkud pokulhávají za proklamovanými hesly z barevných letáků a je to velká škoda. Tepelná čerpadla vedle solidního zateplení patří ke směrům, kterými se bude určitě v budoucnosti pohybovat vývoj v oblasti úspor nákladů na bydlení a určitě to nebude za sto let. Ceny energií se stále hýbou spíš směrem nahoru a technologie tepelných čerpadel se, navzdory fyzikálním překážkám, doufám také brzy zlepší.
Žádné komentáře:
Okomentovat